30 listopadu, 2010 - Komentářů: 16

Prehistorická betaverze screencastu o korekturách v PDF

Pro lepší představu o tomto projektu jsme se rozhodli zveřejnit velmi pracovní verzi screencastu o korekturách v PDF dokumentech. Berte ji prosím jen jako nástřel budoucího obsahu... Zatím se učíme používat pro nás nové technologie & techniky a dost s nimi bojujeme. Omluvte proto, že zvuk je slyšet slabě... asi budete potřebovat sluchátka. Screencast najdete zde.

Budeme rádi za vaše postřehy a komentáře.

Napsal Jan Tippman / Videa a screencasty

Komentáře

Jan Tippman
30. 11. 2010 rubriky: 14:32

Je to moc dlouhé, tohle video by mělo být až pro případ, že uživateli něco nejde… Obsah hlavního stručného videa by měl být podobný tomu, co je v tomto videu mezi časy 2:35 a 8:20, ale stručněji a bez přežbleptů… tak 3-5 minut maximálně.

Je to prostě jen odrazový můstek pro další počínání…

Hmm
1. 2. 2011 rubriky: 10:25

…a po včerejsí „sešn“ také víme, že to má být nejméně verze 8 a vyšší!

  Petr Lozan
  4. 2. 2011 rubriky: 4:55

  Pro soubory PDF, pro které je přidávání poznámek povoleno pomocí Adobe Acrobatu (a to i verze X), potřebujete Adobe Reader verze 7 nebo novější. Osmou verzi Readeru potřebujete, pokud byste chtěl ke korekturám přidat digitální podpis a žádné pole podpisu nebylo v dokumentu předem vytvořeno, pokud byste potřeboval nějaké další vlastnosti nové verze nebo chtěl použít některý z postupů, který starší verze nepodporují. Například pro sdílenou recenzi byste podle dokumentace k Acrobatu 8 měl mít Adobe Reader 8, zatímco pro e-mailovou recenzi Adobe Reader 7. Osmá verze je dobré doporučení, ale pro některé postupy stačí i verze sedm.

  Adobe Reader je zdarma a pro jeho uživatele platí, že novější verze jim umožní s menšími obtížemi zobrazovat více souborů PDF, spolupracovat větším množstvím způsobů a většinou i jednodušeji. Uživatelé užívající starší než devátou verzi Readeru by proto měli o aktualizaci určitě přemýšlet.

   admin
   4. 2. 2011 rubriky: 13:09

   Petře, souhlasím s vámi. Myslím, že bude dobré doporučit Acrobat 8 a vyšší, přesto, že víme, že to není zcela exaktní.

   Určitě je v zájmu věci udržet videa stručná a nezabíhat do zbytečných detailů.

drobnost
2. 2. 2011 rubriky: 15:41

Jenom drobnost… odkázal jsem klienta na Vaše video, vzápětí mi vyčetl, že v něm nenašel upozornění, že pdf musí být pro Adobe Reader „povoleno“ pro vkládání poznámek, zatímco např. u Foxitu (čím dál oblíbenější, protože je rychlejší a méně „žravý“) povolení není nutné. — Držím této stránce palce. :-) Karel Kupka

admin
2. 2. 2011 rubriky: 16:01

Děkujeme za upozornění. Zřetelně ve videu zdůrazním, že se jedná pouze o originální Adobe Reader. Zařadit všechny alternativní zobrazovače PDF by bylo určitě nad naše síly.
Klient, který používá Foxit je „vzdělaný klient“, který ví proč ho používá… tak snad dokáže odpustit určitou nekompatibilitu.

(Mimochodem, když jsem Foxitem vyznačil v PDF korektury, tak se některé v Adobe programech následně nezobrazily – konkrétně nástroj pro nahrazení textu. Díky tomu bych se tento nástroj pro vyznačování korektur asi bál v praxi používat…)

  re:
  2. 2. 2011 rubriky: 19:37

  Také používám výhradně Adobe nástroje, ale pro lidi, kteří nemají Acrobat, je právě Foxit řešením 1. volby pro elektronické korektury, poněvadž nemusí po studiích žádat, aby jim pdf „otevřeli pro korektury“. Proto Vaši poznámku o ne zcela 100procentní spolehlivosti korektur ve Foxitu považuji za nezanedbatelnou (a hodnou publikace). (Je mi jasné, že není cílem ukázat možnosti korektur v každé reader-alternativě.) KK

admin
2. 2. 2011 rubriky: 20:02

Doufám, že Adobe konečně pochopí, že tím hodně uživatelům nadmíru komplikuje život a že otevírá zbytečně prostor pro „neoriginální“ software… lidé si život komplikují neradi, tak zcela pochopitelně Adobe začnou obcházet…

Proč zvláštní web?
10. 2. 2011 rubriky: 13:22

Vypadá to moc dobře a jako grafik určitě tento počin vítám! O trošku víc by se mi asi líbilo, kdyby návod byl v rámci webu Unie, když už je tu „Jak si vybrat grafické studio“, „Jak vypisovat výběrové řízení“ atd. Proč to nejde? Na místě zákazníka bych ocenila, kdybych našla tyhle návody na jednom místě. Mám ráda, když jsou věci co nejjednodušší.
Dále bych popřemýšlela o cikánkovi na hlavní stránce webu. Vejlupek je fajn nápad, který pobaví (vzhledem k tématu korektur), ale jestli není už trochu zbytečné a zavádějící, že je „menšinový“ a hned vedle se píše o „způsobech vyznačování a předávání korektur v českém jazyce“. Co?

  admin
  10. 2. 2011 rubriky: 13:47

  Dobry den, formu zvlastniho webu jsme zvolili, protoze so myslimez ze si to toto tema zaslouzi.

  A ta fotka tam nebude… byla soucasti sablony, kterou planujeme pouzivat jen docasne…

  admin
  10. 2. 2011 rubriky: 18:51

  Vyměnil jsem obrázek v záhlaví webu. Je také provizorní (jako celý vzhled webu), ale snad nebude alespoň matoucí… :)

co skeny
4. 4. 2011 rubriky: 22:57

Zdravím, video návod postupu korektur by měl být víc technicky věcnější, pružnější, zkrátka praktický. Je to dost rozvleklé. Uživatel, který již nějakou dobu používá počítač, dobře ví, jak a kde může něco stáhnout z webu a nepotřebuje k tomu návod (přesněji řečeno: to ani nepotřebuje vědět, protože programy si aktualizace většinou ohlídají samy…). Já osobně jsem očekával, že se podívám na konkrétní fígle a praktické postupy, které ještě neznám – nestalo se, takže to chce asi doplnit.
Možná to nebude patřit přímo sem (admin mi zajisté promine), ale návazně bych měl dotaz ohledně .pdf dokumentů, které vznikly oskenováním papírového výtisku jako .jpg a pak byly převedeny do formátu .pdf (podle mne asi zbytečně). Ty skeny jsou obvykle „chlupaté“, mají „sklon“ a kromě nahlédnutí a vytištění s nima nelze nic jiného dělat. Dostávám i takové „podklady“ s tím, že hotovou korekturu mám odevzdat buď ve formátu .doc, anebo v .pdf… V těchto fotografiích program nerozezná text. Jak provádět korekturu v takovém případě?
Možné řešení:
/1/ „UČITELKA“ – vytisknout, vzít si červenou tužku, opravit, znova oskenovat do .pdf a hotovo :-)
/2/ „SEKRETÁŘKA“ – komplet opsat, překopírovat obrázky na patřičná místa, uložit .docx – pak už je to „brnkačka“
/3/ „UMĚLEC“ – převést zpět do .jpg (jak?), otevřít v Malování, pracně dopsat poznámky, uložit do .pdf

  co skeny
  4. 4. 2011 rubriky: 23:01

  Omlouvám se, zapomněl jsem ještě na 1 věc: pro editaci pdf doporučuji použít skvělou aplikaci Infix.
  Jinak jsem také uživatelem Foxitu, moloch-žrout Adobe Reader mi nesedí…

   Jan Tippman
   5. 4. 2011 rubriky: 10:57

   Dobrý den, web má být určen pro uživatele začátečníky. Vás určitě neuspokojí – jste pokročilý uživatel, který má dostatek znalostí na to, aby vyhodnotil Adobe Reader jako pomalý a používal altenativní čtečku… Obecně bych však uživatele nepřeceňoval.

   Ad skeny: Mě tento postup určitý smysl dává: Naskenujete dokument, převedete ho do PDF a následně v PDF použijete OCR (menu: Dokument / Rozpoznání textu OCR). Tím se dá v PDF vyhledávat… A když se něco převede špatně, tak to vidíte, protože zobrazen je sken dokumentu, nikoliv jeho převod na text.

Povolene komentare
16. 10. 2011 rubriky: 14:33

Hezky den, nejsem uplny zacatecnik v psani korektur, nicmene nastal problem pri prechodu z PC na Mac. Korektorske pomucky v Adobe jsem znal, nicmene pri prechodu do Mac jsem je nemohl najit, respektive nejdou nastavit a prohlizec vyzaduje dokument, kde je „povoleno“ vyznaceni komentaru. To me mate, protoze druha strana v tom samem dokumentu komentare pouziva a mne to muj prohlizec nechce dovolit. Vite co s tim?

dekuji

  Jan Tippman
  17. 10. 2011 rubriky: 9:43

  Dobrý den, „povolení“ komentářů vyžaduje Adobe Reader (aplikace zdarma) na PC i na Macu. Jediné, co mě napadá, že jste na PC měl plnou verzi Acrobatu (placená aplikace), zatímco na Macu máte nyní jen Reader. Placená aplikace totiž úkon „povolení“ anotací nevyžaduje a umí je vložit i do dokumentu, který neprošel procesem „povolení“.

Vložit komentář