10 února, 2011 - Komentářů: 8

POMOZTE: Hledáme odborníka, který by pro účely tohoto webu zpracoval sceencast o funkcích Sledování změn a Porovnávání dokumentů v MS Wordu

Předpokládaná délka screencastu je cca 5 minut. Řídíme se heslem čím stručněji, tím lépe. Práce na screencastu budou horované (nejedná se o závratnou částku, ale zároveň to není práce zadarmo). Technologické zpracování screencastu zajistíme.

Obsah screencastu by měl demostrovat zhruba následující:

Prostá editace
Nejjednodušším způsobem, jak vyznačit a rovnou „zanést“ korekturu, je text změnit pouhým přepsáním. Tento způsob má však jednu zásadní nevýhodu: spolupracovníci nebudou na první pohled jasně vidět, co jste změnili a budou muset pokaždé číst celý text znovu, což může být u rozsáhlých dokumentů dost zdlouhavé.

Sledování změn
Naštěstí MS Word disponuje funkcí Sledování změn (MS Word 2003: menu Nástroje / Sledování změn; MS Word 2010: záložka Revize / tlačítko Sledovat změny). Když tuto funkci zapnete, program se postará o to, aby změny, které provedete, všichni na první pohled viděli. Uživatel může volit mezi čtyřmi režimy zobrazení revidovaného dokumentu:

 1. konečný text se zobrazenými revizemi
 2. původní text se zobrazenými revizemi
 3. konečný text bez vyznačení změn
 4. původní text bez vyznačení změn

Před předáním textu ke zpracování nebo publikováním je potřeba všechny změny odsouhlasit. Veřejnost nebo zpracovatel by mohli být pracovní verzí textu zmateni.

Porovnání dokumentů
Pokud v průběhu zpracování dokumentu zapomenete použít funkci Sledování změn, může vám situaci pomoci zachránit funkce Porovnat a sloučit dokumenty (MS Word 2003: menu Nástroje / Porovnat a sloučit dokumenty; MS Word 2010: záložka Revize / tlačítko Porovnat), která porovná dva dokumenty a vyznačí změny.

Napsal Jan Tippman / O projektu, Videa a screencasty

Komentáře

Jiří Varvařovský
14. 10. 2014 rubriky: 14:10

Tento materiál se mi dostal do ruky až dnes, 14. 10. 2014 (!). Nechci se vůbec rozepisovat o tom, jak by měly vypadat textové korektury v mnou současně používaném Wordu 2013, ale to, jak je tato problematika zpracována nyní, je (prosím, nezlobte se) dost paskvil. Nevím, co jsem to měl v noťasu doposud (myslím ale, že to byla Windows 7 a tomu asi odpovídající word), ale provádět korektury v něm byla doslova balada.
Př.: Rozkliknu zadaný text, převedu si celý do písma, které mi vyhovuje, použiji makro Ctrl + Shift + E, lupou si provedu i potřebnou velikost písma a koriguji. To v případě, že chci, aby byly korektury vidět (červené!). V textu se objevují pouze (!) korektury, které jsem provedl (litera za literu, půl slova za stejnou půlku slova, interpunkční znaménka atd. atd., nikoli zaškrtané a přeškrtané půlky vět (!) – absolutně nepřehledné apod. Před uložením zkorigovaného textu jsem našel nahoře na liště povel „Přijmout“ a jako podpovel kupř. „Přijmout vše“ – to v případě, že nechci, aby byly vyznačené provedené korektury vidět. – Poslední povel byl Uložit a „jde to do světa!“. Vše jednoduché, rychlé, přehledné a naprosto všem jasné. Tento „výtvor“ (Word 2013) je s prominutím zdržovací a nepřehledná s…
P. S.: Možná by nebylo od věci to zase zpět zjednodušit a poslat zdarma do světa zájemcům ke stažení.
S pozdravem Ať se dílo daří J. Varvařovský st.

Jan Tippman
14. 10. 2014 rubriky: 14:35

Díky za reakci. Word 2013 jsem zatím jen zahlédnul, pro práci zatím používám verzi 2010, na kterou jsem si již zvykl. I když starší verze 2003 mi připadala lepší… Ale to může být dáno jen uživatelským zvykem…

Každopádně stále hledám někoho, kdo by se screencastů v MS Wordu ujal… Pokud byste se chtěl zapojit, dejte vědět.

  Jiří Varvařovský
  14. 10. 2014 rubriky: 16:01

  Dobrý den, pane Tippmane!
  Myslím, že jsem ve svém příspěvku řekl asi vše, co by ten program měl obsahovat (snad jsem na nic nezapomněl), aby se s ním lidem, kteří jej používají třeba coby svůj „chléb náš vezdejší“, dobře, rychle, přehledně a hlavně „podvědomě“ nebo jak se tomu dnes říká, pracovalo, tak aby se mohli prvořadě soustředit na práci, kterou provádějí (např. interpunkce ve složitých souvětích [stálé i několikeré vracení se zpět] a současně opravovat v něm obsažené chyby, kterých v různých materiálech bývá i neuvěřitelné množství!).
  To vše jsem již popsal ve svém příspěvku. Pokud by šlo o nějaké případné hodnocení při tvorbě dobrého programu pro korektury a byl-li bych Vám při tom něco platný, pak jsem ochoten. Sám tvořit jakékoli programy samozřejmě neumím, takže pouze coby praktický uživatel a hodnotitel.
  Zdraví Jiří Varvařovský st.

   Jan Tippman
   14. 10. 2014 rubriky: 19:43

   Dobrý den, asi si úplně nerozumíme. My nechceme dělat software, který by suploval MS Word, chceme vytvořit návody formou screencastů (=videozáznam obrazovky, zvuk, atd.), které by uživatelům poradily, jak korektury vyznačovat a zpracovávat ve standardních nástrojích: PDF, Word a klasický papír…

    Jiří Varvařovský
    14. 10. 2014 rubriky: 23:36

    Tak to lituji, já myslel, že máte zájem pomoci lidem, kteří potřebují kvalitní korekturní program.
    Zdraví Jiří Varvařovský

     Jan Tippman
     25. 6. 2015 rubriky: 20:20

     Dobrý den pane Varvařovský,

     po delší odmlce se vracím k projektu Jak na korektury a při čtení vaší reakce mě napadlo, že by vás mohla zajímat nová online služba https://poetica.com/.

     Pokud hledáte nástroj pro vyznačování korektur a týmovou spolupráci, mohlo by se vám to líbit.

     Já ho zatím zkouším a zvažuji, zda ho nezařadíme i na tento web.

Jiří Varvařovský st.
25. 6. 2015 rubriky: 21:21

Zdravím, pane Tippmane!
English „nevládzem“, ale to, co jsem tam viděl, by mne jako celoživotního praktika vůbec nenadchlo, i když tomu třeba až tak nerozumím, co jste tím zamýšlel. To, co jsem Vám k této problematice psal asi před rokem, obsahuje vše, co bylo možné dělat s textem rychle, kvalitně a pro všechny na textech zainteresovaných SROZUMITELNĚ. Bohužel ani já už ten vynikající program nemám (a to je fakt průšvih!!!), pouze mi v nově nainstalovaných Windows 7 Premium zůstalo (úplně k ničemu – ale co se dá holt dělat… – instalace podzim 2014), že při starém povelu Ctrl + Shift + E se mi v ř., ve které provádím korekturu, ať třeba jednu, anebo třicet, objeví svislá červená čárka, která se postupně prodlužuje s množstvím přibývajících korektur v dalších řádkách… nikdo z toho nic nevidí, takže je to na dvě věci – na nic a na h… Sám to dodnes těžce nesu, ale co je mi to platné, že… Kéž by byla možná cesta návratu k tomu, co bylo vynikající, ale to já holt neovlivním. I cesta uložení bez vyznačených korektur byla velmi jednoduchá – takže velká škoda! Takže v tom Vámi zamýšleném Vám asi nepomůžu, protože by to bylo asi hodně nepraktické, zvláště třeba při zpracování knižních textů (to by nemělo nikdy konce…).
Zdraví Jiří Varvařovský st. (Lány 25. 6. 2015)

Vložit komentář